Міжшарові з’єднання, поверхнева фіксація поверхні або частковий ремонт – це лише деякі з застосувань водно-бітумних емульсій в дорожньому будівництві. Це продукт, який грає дуже важливу роль в дорожній техніці, впливаючи на збільшення довговічності конструкції дорожнього поверхні і призначений для з’єднання всіх шарів асфальту в моноліті, що підвищує вантажопідйомність конструкції і зменшує її прогин.
Емульсія являє собою систему, що складається з двох рідких фаз, одна з яких дисперговані в іншій, і ці фази не є розчинність.
Бітумна емульсія складається з трьох основних інгредієнтів: бітуму, води і емульгатора. За технічними характеристиками вона може містити інші добавки, такі як стабілізатори, покращувачі покриття, антиблокувальні або відключають добавки.
Бітумної емульсія, яка є рідкою при температурі навколишнього середовища, широко використовується в дорожньому будівництві.
Зменшена в’язкість бітумної емульсії до 20 Па с при температурі близько 40 C дозволяє використовувати її при температурі навколишнього середовища. Однак спроба використовувати дорожній асфальт, наприклад, для межслойного обприскуванні, вимагає нагрівання до температури близько 140 C.
Тоді в’язкість асфальту буде порівнянна з в’язкістю бітумної емульсії.
Технології, що використовують асфальтову емульсію в великих масштабах:
- міжшарові з’єднання,
- поверхнева фіксація,
- частковий ремонт,
- тонкі шари на холоді,
- мінерально-емульсійні суміші,
- холодна глибока переробка з використанням асфальтової емульсії (суміш мінерально-цементно-емульсійної).
Виробництво бітумних емульсій в Україні
Виробництво бітумних емульсій – це складний технологічний процес. Рецепт кожного виду бітумної емульсії визначається умовами її використання, особливостями конкретної технології і залежить від властивостей використовуваних матеріалів. Тому успішне застосування технологій на основі бітумних емульсій в першу чергу залежить від якості і технічних характеристик виробництва емульсії.
Етапи виробництва бітумної емульсії
Етап 1: По-перше, вода змішується з відповідним емульгатором і іншими хімічними агентами. Вибір емульгатора залежить від його іонного характеру суміші.
Етап 2: Суміш водяного емульгатора додається з бітумом в колоїдну млин. Кількість додається бітуму залежить від характеру використання бітумної емульсії.
Середній діапазон змішаних бітумів складає від 40 до 70%.
Колоїдний млин розбиває бітум на дуже маленькі краплі. Середній розмір бітумної краплі становить близько 2 мкм. Краплі намагаються приєднатися до них самих один з одним і змусити його заспокоїтися.
Але доданий емульгатор створює покриття поверхневого заряду навколо кожної краплі крапельки бітуму, яка допомагає триматися подалі один від одного, з іншого боку, тим самим крапля утримується в дисперсної і зваженої формі.
Суміш, отримана з колоїдної млини, зберігається в резервуарах для зберігання і використовується відповідно до вимог.